Forum Legion Kraków

Forum Klubu Miłośników Gier Bitewnych Legion Kraków

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-02-15 20:04:24

Danrakh
Legionista
Data rejestracji: 2013-12-25
Liczba postów: 695

Universal Battle

Zakładam wątek do grania przez Universal Battle.

Kto nie wie o co chodzi - polecam zapoznać się z tutorialem autorstwa Gokisha (z forum Border Princes), co prawda trochę ten tekst już ma ale pozwala zorientować się w temacie:

Czym jest Universal Battle?

Najprościej ujmując symulator stołu bitewnego online, pozwalający grać w różne systemy lecz głównie wykorzystywany przez graczy WFB.

Czy UB jest płatne?

Wersja podstawowa konta jest darmowa i pozwala na granie ale posiada swoje ograniczenia (brak możliwości zapisywania, brak własnych armii).

Jak zacząć:

Nie opiszę tutaj procesu rejestracji bo to chyba każdy potrafi.

ub1png_nrxswxr.png
Po zalogowaniu się widzimy LOBBY.  U góry mamy stoły które są aktywne (żółte - z hasłem, czerwone otwarte). Możemy do nich dołączyć  aby zagrać z kimś lub obejrzeć grę.  Z prawej strony w górnym rogu widzimy osoby siedzące w Lobby. Pod nim jest czat.  Z lewej strony są przyciski do hostowania stołu.  Po dołączeniu do stołu/ stworzenia go ujrzymy :

ub2png_nrxswnw.png
Pojawi nam się okno wyboru armii.  Jeżeli nie chcemy grać  klikamy krzyżyk i przechodzimy dalej.  Chcąc zagrać musimy wybrać armię.  Zwykli użytkownicy korzystają z armii które są przygotowane przez twórców w prawym górnym rogu "Premade basic army".   Jest to ograniczony wybór tego co pozwala nam konto pro.  Po lewej mamy wybór swoich armii jeżeli mamy konto pro  na dole w prawym rogu wybór armii graczy którzy zapisali je na serwerze.

ub3png_nrxsweh.png
Przechodząc do stołu musimy dostać uprawnienia jeżeli go nie stworzyliśmy. Dajemy te uprawnienia poprzez kliknięcie na gracza w prawym górnym rogu i przekazaniu mu uprawnień.

Na dole mamy menu. 

Od lewej mamy przyrządy do zaznaczania kilku oddziałów, powiększania/pomniejszania widzenia pola bitwy, usuwania jednostek.

Grid (kratka) - na obrazku drugi od lewej.  Tworzy popularne traye o wybranych przez nas wymiarach.  Bardzo sensowne jak mamy oddziały do których dołączają bohaterowie z inną podstawką i nie mogą być wewnątrz unitu.

Pen (ołówek) - na samej górze w środku.  Pozwala rysować na stole aby coś zaznaczyć/pokazać kto szarżuje itp. (lub jak Barbara pokazywać swoje zdolności artystyczne)

Dice (kostka)  - lewy górny róg.   Okno w którym mamy do wyboru ilość kości jakimi chcemy rzucić oraz ich rodzaj.  Wynik pokazuje się w formie tekstowej w oknie czatu (z prawej strony pod użytkownikami).

Tools -  znajdują się tutaj wszelakie narzędzia potrzebne do gry.  Od miarek rozwijalnych po templetki różne. Znajdują się tam także znaczniki (różne które można podczas gry wykorzystać).

Map - tereny wszelkiego rodzaju które ustawiamy sobie na stole jeżeli chcemy grać. Znajduje się tam wszystko co jest potrzebne do gry.

Add units - tutaj dodajemy jednostki z armii którą wybraliśmy na początku.    Wybieramy jaki model.  Możemy dać mu specjalną nazwę (np dla bohaterów).  Wybieramy ile ma mieć jednostek w szeregu  oraz ile ma być tych szeregów.  Wybieramy jego formację (skirmish/klocek) oraz możemy dodać znaczniki Command Group.  Przy dodaniu całych oddziałów w ten sposób (np 5x4 chłopa)  tray jest dodawany automatycznie i nie trzeba go tworzyć.

Przestawianie oddziałów.   

Z początku wydaje się trudne ale po 2/3 grach ogarnia się cały system.  Mierzymy wszystko miarkami z zakładki Tools.
Oddziały można obracać przy pomocy wheeli  oraz wokół środka.  Na zdjęciu pokazane są sposoby.   Klikając na oddział pojawi nam się z prawej strony strzałka i z lewej kółeczko. Klikając w kółko zmieniamy sposób obracania oddziału (wheel w lewo/prawo i obrót wokół środka oddziału).  Wykonując wheel z lewo/prawo (klikamy strzałkę i ruszamy myszką do góry/na dół)  pokazuje nam  ile wykonaliśmy cali  przy wykonaniu wheela.   Gdy chcemy zrobić combat reform dużym oddziałem zamiast mozolnie przestawiać po jednym człowieczku  lepiej stworzyć nowy unit i postawić na miejsce starego.


"Raz w Power Gaming to nie pedał!"

Offline

#2 2017-02-15 20:07:18

Danrakh
Legionista
Data rejestracji: 2013-12-25
Liczba postów: 695

Odp: Universal Battle

Będę miał czas jutro (czwartek 16 II 2017) między godz. 9:00 a 13:00.
Ktoś chętny na format 4500? Może być z Bazyliszkami.


"Raz w Power Gaming to nie pedał!"

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.10